
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, August
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade V7 Max |
| Dimensions | 154 x 76.5 x 7.2 mm (6.06 x 3.01 x 0.28 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black, Silver, Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, PDAF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | Yes |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core 1.8 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.