
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2540 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, August
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade V7 Plus |
| Dimensions | 146 x 72.5 x 8 mm (5.75 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Colours | Platinum Grey, Ion Gold, Deep Gray |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | S-IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, PDAF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2540 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - Russia |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - Russia |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - Russia |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.