
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP 13 MP
Battery
Li-Ion 2730 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, March
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade V8 |
| Dimensions | 148.4 x 71.5 x 7.7 mm (5.84 x 2.81 x 0.30 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| Colours | Rose Gold, Silver, Dark Grey, Champagne Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP 13 MP, AF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2730 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.