
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, June
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade V8 Lite |
| Dimensions | 143 x 71 x 8 mm (5.63 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama | Yes |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.