
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3140 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, February
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade V8 Pro |
| Dimensions | 156 x 77 x 9.1 mm (6.14 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF 2 MP, (depth) |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | Dual-LED flash, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3140 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 24 h (3G) |
| Standby | Up to 552 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 5, 7, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| HD | GFXBench: 3.4fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.