
5.45 inches, 76.7 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.45 inches, 76.7 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Ion 3200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, August
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade V9 Vita |
| Dimensions | 146.8 x 68.7 x 7.6 mm (5.78 x 2.70 x 0.30 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black, Blue, Pink, Lime |
| Screen Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.