
5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade Vec 3G |
| Dimensions | 139.3 x 69.8 x 7.8 mm (5.48 x 2.75 x 0.31 in) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2300 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.