
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP or 13 MP
Battery
Li-Ion 2300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade Vec 4G |
| Dimensions | 142.3 x 70.4 x 7.8 mm (5.60 x 2.77 x 0.31 in) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP or 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP/ 1 MP, market dependent |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.