
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$120
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, October
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade X |
| Dimensions | 156 x 77.5 x 8.9 mm (6.14 x 3.05 x 0.35 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 1800 |
| 4G | 2, 4, 5, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 1800 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.