
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade X9 |
| Dimensions | 155.3 x 77.2 x 8.6 mm (6.11 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | White/Silver |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.