
3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
Processor
600
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Chorus |
| Dimensions | 111 x 57 x 14.8 mm (4.37 x 2.24 x 0.58 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.0, 153.2 Kbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 10 min |
| Standby | Up to 220 h |
| Internal Memory | 512MB (152MB user available), 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Processor | 600 MHz |
| 2G | CDMA 1900 / 1700 / 850 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.