
3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.4% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1500 mAh
Processor
1.0
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Director |
| Dimensions | 118.1 x 62.5 x 12.2 mm (4.65 x 2.46 x 0.48 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 350 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz |
| 2G | CDMA 800 / 1700 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.