
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$391
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio)
Camera
12.6 MP
Battery
Removable Li-Ion 1780 mAh battery
Processor
Dual-core
CDMA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Flash |
| Dimensions | 133.9 x 65.7 x 9.7 mm (5.27 x 2.59 x 0.38 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 12.6 MP, AF |
| Front Camera | 1 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1780 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby | Up to 216 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 25 |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | To be confirmed |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.