
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$413
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand Era U895 |
| Dimensions | 133 x 66 x 8.6 mm (5.24 x 2.60 x 0.34 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.