
5.7 inches, 89.6 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$369
Display
5.7 inches, 89.6 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-ion 3200 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand Memo V9815 |
| Dimensions | 159.9 x 82.6 x 8.5 mm (6.30 x 3.25 x 0.33 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 1 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-ion 3200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.7 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.