
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$467
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 1780 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand S |
| Dimensions | 142 x 70 x 6.9 mm (5.59 x 2.76 x 0.27 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black/Silver, Black/Red, Black/Blue, Black/White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1780 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.7 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.