
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 3100 mAh
Processor
Quad-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand S3 |
| Dimensions | 155 x 77 x 9.8 mm (6.10 x 3.03 x 0.39 in) |
| Weight | - |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, AF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.