
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$337
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2300 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand S Flex |
| Dimensions | 143 x 70 x 8.9 mm (5.63 x 2.76 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black/Silver |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 3 h |
| Standby | Up to 250 h |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.