
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand S II |
| Dimensions | 157 x 77 x 7.9 mm (6.18 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.