
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3100 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand S II S291 |
| Dimensions | 157 x 77 x 9.1 mm (6.18 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.