
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2480 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand X2 |
| Dimensions | 145 x 72.8 x 9.3 mm (5.71 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2480 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 7 h (3G) |
| Standby | Up to 288 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 5, 7, 12, 17 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.