
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3140 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, September
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand X4 |
| Dimensions | 155.2 x 77 x 9.1 mm (6.11 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3140 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 26 h (3G) |
| Standby | Up to 715 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.