
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3080 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, January
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand X 3 |
| Dimensions | 154.2 x 76 x 9.4 mm (6.07 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight | 170.1 g (6.00 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3080 mAh, removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 5, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.