
4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$467
Display
4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Removable Li-Ion 1650 mAh battery
Processor
1.6
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand X IN |
| Dimensions | 127 x 65 x 9.9 mm (5.0 x 2.56 x 0.39 in) |
| Weight | 140.8 g (4.94 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.6 GHz Intel Atom Z2460 |
| GPU | Intel graphics media accelerator (400 MHz) |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.