
4.3 inches, 51.0 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$369
Display
4.3 inches, 51.0 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Removable Li-Ion 1900 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand X LTE T82 |
| Dimensions | 130.9 x 65 x 11.2 mm (5.15 x 2.56 x 0.44 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h 30 min |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.