
6.0 inches, 99.2 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
6.0 inches, 99.2 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP 13 MP
Battery
Li-Ion 3400 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, May
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand X Max 2 |
| Dimensions | 164.1 x 83.8 x 8.9 mm (6.46 x 3.30 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| Colours | Blue |
| Screen Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP 13 MP, AF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3400 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.