
4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand X Pro |
| Dimensions | 132.6 x 64.4 x 9.4 mm (5.22 x 2.54 x 0.37 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Colours | Black, Red, Blue, Yellow |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 11 h 15 min |
| Standby | Up to 500 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 HSDPA 900 / 1900 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 HSDPA 900 / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | To be confirmed |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.