
8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$180
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 4620 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, July
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Grand X View 2 |
| Dimensions | 215 x 125 x 9.4 mm (8.46 x 4.92 x 0.37 in) |
| Weight | 330 g (11.64 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4620 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 7, 12, 25 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.