
3.2 inches, 30.5 cm2 (~41.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
3.2 inches, 30.5 cm2 (~41.1% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1500 mAh
Processor
800
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Groove X501 |
| Dimensions | 118.6 x 62.5 x 13.9 mm (4.67 x 2.46 x 0.55 in) |
| Weight | 127.6 g (4.48 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~41.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 352x288 |
| Battery | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 1GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Processor | 800 MHz |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | CDMA 850 / 1700 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.