
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh battery
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Cancelled
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Hawkeye |
| Dimensions | 154 x 76 x 7.9 mm (6.06 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, AF 12 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh battery |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 5, 7, 12, 13 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | To be confirmed |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.