
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.9% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Dual-core
CDMA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Imperial |
| Dimensions | - x 65.5 x 12.2 mm |
| Weight | 153.4 g (5.40 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | Yes |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Standby | Up to 280 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.