
3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.0% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1200 mAh
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Kis III V790 |
| Dimensions | 116 x 61.7 x 12.6 mm (4.57 x 2.43 x 0.50 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1200 mAh, removable |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.