
3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.8% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
800
GSM | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Kis V788 |
| Dimensions | 114.3 x 61.6 x 11.5 mm (4.5 x 2.43 x 0.45 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Processor | 800 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.