
7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.0% screen-to-body ratio)
Camera
3.2 MP
Battery
Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery
Processor
1.4
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Light Tab 2 V9A |
| Dimensions | 202 x 122 x 12.6 mm (7.95 x 4.80 x 0.50 in) |
| Weight | 389 g (13.72 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.4 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.