
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Maven |
| Dimensions | 134.9 x 66 x 9.9 mm (5.31 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 133.5 g (4.73 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 10 h (3G) |
| Standby | Up to 360 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 5, 17 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | TBC |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.