
4.01 inches, 20.0 cm2 (~121.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$489
Display
4.01 inches, 20.0 cm2 (~121.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, April
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Alpha |
| Dimensions | 47.1 x 35 x 13.8 mm (1.85 x 1.38 x 0.54 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Colours | Gold, Black |
| Screen Size | 4.01 inches, 20.0 cm2 (~121.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 192 x 960 pixels (~244 ppi density) | Yes |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1.12m |
| Video | Yes (up to 10 sec. duration) |
| Battery | Li-Ion 500 mAh, non-removable |
| Standby | Up to 48 h (mixed usage) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 1800 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 4G | 1, 3, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass |
| Other | Plastic front (display), stainless steel 316L frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.