
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3630 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2017, June
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia M2 |
| Dimensions | 154.5 x 75.9 x 7 mm (6.08 x 2.99 x 0.28 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Black Gold, Champagne Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, 1/2.9", 1.25m, AF 2 MP, (depth) |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3630 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass), aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.