
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2017, June
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia M2 lite |
| Dimensions | 155.7 x 76.7 x 7.5 mm (6.13 x 3.02 x 0.30 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Colours | Black Gold, Champagne Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, AF |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.