
5.5 inches, 83.4 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2017, July
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia M2 Play |
| Dimensions | 154.5 x 68.5 x 7.9 mm (6.08 x 2.70 x 0.31 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black, Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.4 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.x, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.