
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$315
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia My Prague |
| Dimensions | 148 x 72 x 5.5 mm (5.83 x 2.83 x 0.22 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | White/Silver, White/Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.