
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2016, July
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia N1 |
| Dimensions | 150.9 x 75 x 8.9 mm (5.94 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Silver, Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Front Camera | 13 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 25 h |
| Standby | Up to 480 h |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe, China |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 - China |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe, China |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Beidou |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.