
6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$435
Display
6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.5% screen-to-body ratio)
Camera
24 MP
Battery
Li-Po 3800 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2018, April
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Red Magic |
| Dimensions | 158.1 x 74.9 x 9.5 mm (6.22 x 2.95 x 0.37 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Black, Red, Flame Red |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) | Dinorex T2X-1 scratch/shock resistant glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Main Camera | 24 MP, f/1.7, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3800 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Dinorex T2X-1), aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.