
6.65 inches, 108.6 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$891
Display
6.65 inches, 108.6 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio)
Camera
48 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2019, September
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Red Magic 3s |
| Dimensions | 171.7 x 78.5 x 9.7 mm (6.76 x 3.09 x 0.38 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Colours | Mecha Silver, Cyber Shade, Eclipse Black |
| Screen Size | 6.65 inches, 108.6 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, 90Hz | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~388 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/150 Mbps |
| Main Camera | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 8K@15fps, 4K@30/60fps, 1920fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go; accessory connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 358748 (v7), 495229 (v8)GeekBench: 11310 (v4.4)GFXBench: 37fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 4), aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.