
6.65 inches, 108.6 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$2
Display
6.65 inches, 108.6 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2020, August 01
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Red Magic 5S |
| Dimensions | 168.6 x 78 x 9.8 mm (6.64 x 3.07 x 0.39 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Colours | Silver, Pulse |
| Screen Size | 6.65 inches, 108.6 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, 144Hz | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~388 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G 7.5 Gbps DL |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12m 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.0, 120, 13mm (ultrawide), 1.12m 2 MP, (macro) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX, LE |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go; accessory connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 557056 (v8) GeekBench: 13400 (v4.4), 3386 (v5.1) GFXBench: 46fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.