
4.01 inches, 20.0 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
4.01 inches, 20.0 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 420 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, August 05
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Watch |
| Dimensions | 125 x 41.5 x 14.2 mm (4.92 x 1.63 x 0.56 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| Colours | Black, Red, Green |
| Screen Size | 4.01 inches, 20.0 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 192 x 960 pixels (~244 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Battery | Li-Ion 420 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 1800 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 4G | 1, 3, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass |
| Other | Plastic front (display), stainless steel 316L & aluminum alloy frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.