
6.26 inches, 97.8 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$489
Display
6.26 inches, 97.8 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 3800 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2018, November
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia X |
| Dimensions | 154.1 x 73.3 x 8.4 mm (6.07 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Colours | Blue Gold, Sea Blue, Black Gold, Deep Gray, Starry Night (512 GB only) |
| Screen Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/1.8, PDAF 24 MP, f/1.7, PDAF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3800 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x2.65 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Dual fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.