
6.44 inches, 114.3 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
6.44 inches, 114.3 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-ion 4250 mAh
Processor
Quad-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia X6 |
| Dimensions | 179.5 x 89 x 7.9 mm (7.07 x 3.50 x 0.31 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Colours | White, Gold |
| Screen Size | 6.44 inches, 114.3 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF, OIS |
| Front Camera | 13 MP |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-ion 4250 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 32 h (2G) / Up to 17 h (3G) |
| Standby | Up to 695 h |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM, 128GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.3/2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G | 3, 7 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 3.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.