
6.0 inches, 98.7 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
6.0 inches, 98.7 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2016, June
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Z11 Max |
| Dimensions | 159.2 x 82.3 x 7.4 mm (6.27 x 3.24 x 0.29 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Silver, Gray, Gold |
| Screen Size | 6.0 inches, 98.7 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12m, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.4, 1/3.2", 1.4m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.