
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio)
Camera
23 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2016, October
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Z11 mini S |
| Dimensions | 146.1 x 72.1 x 7.6 mm (5.75 x 2.84 x 0.30 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Colours | Black, White, Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0m, PDAF |
| Front Camera | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.22m, PDAF |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.