
5.5 inches, 82.6 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
5.5 inches, 82.6 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 3200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2017, June
| Brand | Zte |
| Model | ZTE nubia Z17 |
| Dimensions | 152.6 x 72.4 x 7.6 mm (6.01 x 2.85 x 0.30 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Colours | Aurora Blue, Black Gold, Obsidian Black, Solar Gold, Flame Red |
| Screen Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4m, PDAF, 2x lossless zoom 23 MP, f/2.0, AF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 64GB 8GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| HD | GeekBench: 6622 (v4.4)GFXBench: 25fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass), aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.